Jednym z ważnych tematów, wokół którego prowadzona była dyskusja podczas wielickiej konferencji Samorząd 6.0. była funkcja nowoczesnego samorządu jako miasta “zielonego”, ekologicznego i czystego, ale także opartego na efektywnej realizacji usług społecznych.

Temu obszarowi została poświęcona sesja tematyczna, która odbyła się drugiego dnia konferencji, nosząca tytuł „Zielone Miasto – obywatelski Samorząd 6.0.”

Dyskusję wokół tego zagadnienia poprowadził wybitny socjolog dr hab. Jarosław Flis, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W debacie wzięli udział m.in. specjaliści zaangażowani w realizację projektu „Zielony Milion” w Wieliczce – innowacyjnej propozycji budżetu obywatelskiego miasta i gminy Wieliczka opartego na inwestycjach w zieleń i działaniach proekologicznych.

Wśród prelegentów znaleźli się prof. Piotr Faliszewski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr hab. Piotr Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego, Borys Martela z Obserwatorium Polityki Miejskiej oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, a także samorządowiec dr Adam Musiuk, Zastępca Prezydenta Białegostoku.

Prelegenci zaprezentowali swoje spostrzeżenia i zgromadzone dotychczas wnioski na temat przeprowadzonego głosowania w zielonym budżecie obywatelskim w Wieliczce podkreślając znaczenie podejmowanej tematyki w zestawieniu z działaniami obywatelskimi i prospołecznymi.

W szerszej dyskusji wskazano co przeszkadza, a co ułatwia udział mieszkańców w działaniach na rzecz środowiska oraz czy mieszkańcy to dopalacze, czy hamulcowi ochrony środowiska.

Starano się także znaleźć odpowiedź na pytanie kto jest konkurentem mieszkańców w działaniach ekologicznych. Nie zabrakło również wymiany dobrych praktyk, m.in. dotyczących wprowadzanych w samorządach procedur, które umożliwiają poszerzenie partycypacji obywatelskiej.

Polecane artykuły

Facebook
YouTube