Międzynarodowa Konferencja „Samorząd 6.0”: to drugie międzynarodowe spotkanie, które odbędzie się w Wieliczce w 2023 roku. Wieliczka staje się ważnym miejscem spotkań samorządowców, naukowców reprezentujących wiele dziedzin nauki i praktyki.

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka powołał interdyscyplinarny zespół ekspertów, który na cotygodniowych spotkaniach omawia strategię „Wieliczka 2060”, miasto przyszłości. Czym będzie miasto przyszłości i jak ono powinno wyglądać?, rozmyślają nad tymi pytaniami naukowcy i praktycy. W wyniku tego – określono zasadnicze momenty, które są nieodłączną częścią dowolnego współczesnego projektu miasta przyszłości. To dbanie o ekologię, prostotę i wygodę poruszania się, ekologiczny transport, oszczędzanie przestrzeni. We współczesnych projektach dotyczących kształtowania przestrzeni miejskiej można zaobserwować cztery wyraźne nurty odnoszące się do miasta ekologicznego, miasta inteligentnego, miasta skoncentrowanego i miasta ekstensywnego. W ostatnich latach naszego stulecia, innowacje, innowacyjne technologie zmieniają postrzeganie miasta przyszłości.

Na obszarach miejskich zjawiska i problemy o różnym charakterze (gospodarcze, społeczne, demograficzne, infrastrukturalne, przestrzenne, środowiskowe, kulturowe i inne) przenikają się i wzajemnie na siebie wpływają, tworząc nie tylko skomplikowaną strukturę, ale także różnorodną siłę wzajemnych zależności.

Przyszłość miast to jakość życia w mieście, która jest kluczowym tematem konferencji, ponieważ samorządowcy wraz z mieszkańcami wyznaczają kierunki inwestowania. Wybór kierunków inwestowania, np. w projekty infrastruktury ekonomicznej, programy innowacyjnej edukacji i usług zdrowotnych, wyznacza poziom życia mieszkańców.

Miasta są miejscem koncentracji nauki, usług publicznych i biznesu oraz kreowania rozwoju gospodarczego. Są węzłami sieci firm, pracowników, wiedzy i umiejętności, a to przyczynia się do większej produktywności i dynamiki ich wzrostu. Miasto, nawet to najmniejsze, stanowi również zjawisko kulturowe i nośnik cywilizacji. Szeroko pojęte zasoby dziedzictwa kulturowego, ich zachowanie i ochrona mają kluczowe znaczenie dla kulturowej identyfikacji i poczucia tożsamości mieszkańców, a także dla sfery gospodarki i edukacji. Usługi publiczne będą ważnym obszarem dyskusji podczas konferencji. Właściwie prowadzona polityka rozwoju na wszystkich poziomach, obejmuje zarówno mniejsze, jak i większe miasta, które mogą i powinny rozwijać się jako motory rozwoju odpowiednio w skali lokalnej lub szerzej – w skali regionalnej, krajowej i europejskiej.

Istotnym obszarem dyskusji podczas konferencji będzie wizja rozwoju miast w kontekście dokumentu Krajowa Polityka Miejska 2030, który jest instrumentem prowadzenia polityki rządu RP wobec miast i miejskich obszarów funkcjonalnych. Rozwój miast wpisuje się w politykę rozwoju naszego kraju, w tym politykę regionalną. Miasta różnej wielkości i powiązane z nimi funkcjonalnie obszary (w tym miejskie i wiejskie) odgrywają i będą odgrywać coraz bardziej istotną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym i przestrzennym regionów w najbliższych ­latach. Polityka rozwoju miast – obok działań ukierunkowanych na wyzwania i problemy miast w granicach administracyjnych – powinna coraz wyraźniej dostrzegać korzyści, jakie niesie współpraca z otoczeniem, czyli z gminami sąsiadującymi i powiązanymi funkcjonalnie. Te wzajemne relacje, umiejętność rozwiązywania ponadlokalnych problemów i czerpanie obustronnych korzyści stanowić będzie o przewadze konkurencyjnej i atrakcyjności obszarów ­miejskich, metropolii.

Polecane artykuły

Facebook
YouTube